• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Linkler
Takvim

Kaleköy

Kaleköy eski ismiyle Kastro, antik dönemden kalma bir yerleşim yeri. Bir tepe üzerine kurulu olan köy, kentsel sit alanı ilan edilmiş. Mimari projeler önce anıtlar kurulunun onayından geçiyor ve sadece taştan binalar yapılabiliyor. Köyde yaşayan hiç Rum kalmamış. Sadece 20-30 sene önce Doğu Anadolu'dan göçmüş aileler ve son yıllarda yerleşmiş şehirliler yaşıyor.

Yüksekçe konumuyla adada gün batımının seyredildiği en güzel noktalardan biri Kaleköy. Semadirek Adası tüm ihtişamıyla karşınızda beliriyor. Gün batımında burayı ziyaret etmek gelenekselleşmiş adada. Köyün aşağısında, geçmiş zamanlardan beri kullanılan Kaleköy limanı bulunuyor. Köyden limana yürümek için antik çağlarda açılmış bir patika yolu takip edebilirsiniz. Kraliçe Valentina yolunu Pelemede Gattilisuo 1440'lı yıllarda karısı için yaptırmış. 

En tepede geçmişi asırlar öncesine uzanan bir kale kalıntısı bulunuyor. İki koyun arasında yer alan Kalenin olduğu tepeden, bir yanda Kaleköy Limanı, diğer yanda Yıldızkoy seyredilebiliyor. Hellen öncesi dönemlere ait olan kalenin sur duvarları Bizans devrinde onarılmış ve yenileri eklenmiş.

Kalenin çevresinde antik yazıtlara, mermer mimari kalıntılara ve heykel parçalarına rastlanıyor. Ayrıca burada yaşayanlar su gereksinimlerini karşılamak üzere tepe üzerine Roksades isimli bir sarnıç yapmışlar. Bu vadinin önemi, dinsel törenlerin merkezi olması. Burada bir Hermes tapınağının kalıntılarından bazı parçalar ayaktadır. Kalenin civarındaki evlerin duvarlarında eski taşların kullanıldığı da görülüyor.

.

Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret2646
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.63816.6647
Euro7.27057.2996
Hava Durumu
Saat